- CFA Exams
- CFA Level I Exam
- Topic 4. Financial Statement Analysis
- Learning Module 11. Financial Analysis Techniques
- Subject 2. Activity Ratios

###
**CFA Practice Question**

The following data applies to XTC Company:

Receivable = $260,000

Net Income = $50,000

COGS = $800,000

Total Assets = $800,000

Payables = $600,000

Debt/Equity = 200%

Inventory = $400,000

Sales = $1,000,000

Receivable = $260,000

Net Income = $50,000

COGS = $800,000

Total Assets = $800,000

Payables = $600,000

Debt/Equity = 200%

Inventory = $400,000

What is the average collection period, the average inventory processing period, and the payables payment period, respectively, for XTC Company?

Correct Answer: Average Collection Period: 96; Average Inventory Processing Period: 183; Payables Payments Period: 274 days

Inventory turnover = $800,000/$400,000 = 2 Average Inventory Processing Period = 365/2 = 183 days

Payables turnover ratio = $800,000/$600,000 = 1.333 Payables payment period = 365/1.333 = 273.82 or 274 days

Receivables turnover = $1,000,000/$260,000 = 3.840 Average collection period = 365/3.840 = 95.05 or 95 days

Inventory turnover = $800,000/$400,000 = 2 Average Inventory Processing Period = 365/2 = 183 days

Payables turnover ratio = $800,000/$600,000 = 1.333 Payables payment period = 365/1.333 = 273.82 or 274 days

###
**User Contributed Comments**
14

User |
Comment |
---|---|

Alastair |
1,000,000/260,000 = 3.85 ACP = 95 days |

haarlemmer |
95.05 means 96 days not 95! |

cwrolfe |
ACP=365/(1,000,000/260,000)=94.9 -> 95 days Do the math without rounding the receivables turnover. |

tanyak |
95.05 does not mean 96....it means 95.1...so still 95 |

xcye |
for those XX days ratios, you can only round up. |

NillePet |
Btw, not important for the calc but anyways: If you have total assets of 800, a D/E-ratio of 2, and payables of 600, how can that relate to each other? - Shouldn't there be double the amount of debt then equity? Hence, equity would be 300 - totaling Equity and Debt to 900 compared to 800 of assets.... |

Emily1119 |
Why we don"t need to calculate average inventory and use 400,000 inventory directly? |

johntan1979 |
Can someone tell me why the numerator for payables turnover ratio is total assets = $800,000? I thought the formula given is Purchases, which is COGS + Ending Inventory - Beginning Inventory, divided by Avg Payables? |

niemeljason |
Why don't we take the avg for receivables,inventories and payables in the calculation of the metrics? |

gill15 |
Johntan...It's Purchases in the Numerator --- since the BI and EI are the samee....Purchases = COGS thats how I did... |

Yrazzaq88 |
I'm assuming that if you are not given the prior year figures, then there is no way you can calculate the average "receivables" or "inventory" or "Payable"... Therefore, don't think about it too much and proceed to calculate with the given figures! Don't think too much or you will waste precious minutes at the CFA exam. |

ashish100 |
dayumnnnnnnn. i got all of dem right.. lets gooo patriots!!! |

ashish100 |
and i'm tired and tipsy.. what a beautiful thing this world is |

Ewan2015 |
How on earth are we meant to be able to tell that Receivables refers to average receivables payables refers to average payables and inventory refers to average inventory? |